Jak pečovat o oblečení

 

Aby Vaše oblečení vypadalo hezky co nejdéle, potřebuje náležitou péči, od praní, přes žehlení, až po jeho skladování.

asian-413123_1280

Praní

Oblečení před praním rozdělte podle barev, předejdete tak jejich zašednutí, anebo nežádoucímu zbarvení. Vždy se při praní řiďte pokyny na štítku. Nikdy neperte oblečení na více stupňů, než uvádí výrobce. Údaj o teplotě praní na štítku znamená, že daný materiál snese maximální uvedenou teplotu ovšem neznamená to, že se nemůže prát při nižších teplotách. Praním na nižší teploty zachováte déle sytost barev a pěkný stav oblečení.

Džíny a jiné tmavé kalhoty si svou barvu uchovají, pokud je budete prát obrácené naruby. Obrácené perte také oblečení s potiskem, flitry, či jinak zdobené. Plisované sukně perte ručně ve vlažné vodě, jemně vymačkejte a nechte okapat. Dosušte zavěšené na čerstvém vzduchu.

Používejte prací prostředky určené speciálně pro daný druh oblečení.

Tip: neplňte pračku zbytečně velkým množstvím prádla. Nevypere se dobře a oblečení bude pomačkané.

Věšení vypraného oblečení

Prádlo před pověšením protřepejte, aby se vyrovnalo. Upravte tvar oblečení ještě před pověšením, dokud je vlhké, snadněji se tvaruje. Vyrovnejte srolované a pokrčené okraje a jemným tahem jim vraťte jejich původní tvar.

Kalhoty pověste za nohavice, trička, halenky, topy nebo mikiny za spodní okraj, zhruba ve třičtvrtině jejich délky. Trička ani halenky nevěšte na kolíčky za spodní lem, vznikly by vám nevzhlené nerovnosti. Čím méně kolíčků použijete, tím více předejdete otlakům na oblečení.

Oblečení by mělo být na šňůře hezky vyrovnané, ale nikdy ho na šňůře příliš neroztahujte, jinak bude vytahané.

 

Sušení

Nejlepším způsobem, jak sušit vyprané oblečení je nechat ho usušit venku na čerstvém vzduchu. Nejen že slunce oblečení vydezinfikuje, ale také ho vybělí a případné skvrny, které se nepodařilo dostatečně vyprat vymizí. Na přímé polední slunce ale nikdy nevěšejte barevné oblečení. V tuto dobu je sluneční záření nejsilnější a oblečení by vám vybledlo.

Pokud vám oblečení na sluníčku vybledlo, dá se škoda napravit tím, že jej několikrát vyperete v pracím prostředku určeném na tmavé, nebo v případě barevného oblečení na barevné prádlo. Po několika praních by se barvy měly opět oživit.

Trička, nebo halenky s potiskem nesušte obrácené, potisk by se vám slepil.

Svetry a jiné úpletové tkaniny sušte vodorovně položené na sušáku, podložené ručníkem. Existují také speciální sušáky, které mají místo šňůr natažené plátno.

V zimních měsících je nejlepší volbou k usušení oblečení sušička. Sušička oblečení vysuší během pár chvil, oblečení se v ní nemačká a navíc z něj hravě odstraní žmolky a zvířecí chlupy.

Pokud sušičku nevlastníte a sušíte oblečení na sušáku, sušte prádlo v dobře větranné, suché místnosti a nezapomeňte oblečení často obracet abyste předešli plísni a zatuchnutí.

Tip: nenechávejte oblečení zbytečně dlouho přesušit a ihned po usušení ho úhledně poskládejte, ušetříte si tak práci se žehlením.

Žehlení

Řiďte se teplotu uvedenou na štítku. Tmavé oblečení žehlete obrácené naruby. Nežehlete kruhovými pohyby.

Materiály jako například manžestr, anebo samet se žehlit nesmí. Pokud byste oblečení z těchto materiálů přesto potřebovali vyžehlit, pak pouze napařte z menší vzdálenosti žehličkou a ručně uhlaďte.

Skladování 

Svetry nepatří na ramínka, deformují je.

Kalhoty a sukně zavěšujte na ramínka se skřipcem. Pokud takové ramínka nemáte, pak kalhoty pověste přeložením napůl na dřevěnéné ramínko a sukni za vnitřní poutka.

Oblečení, které nosíte jen občas, například společenské šaty, nechte po použití vyčistit v čistírně a zavěste v ochranném obalu do skříně.

Sezónní oblečení, jako jsou oteplené kalhoty, bundy, anebo svetry, ukládejte do vakuových pytlů, uchráníte je tak před prachem a vlhkostí.

Tip: k pověšení halenek z velmi jemných materiálů, které jsou náchylné k protlačení látky tvrdými ramínky, jsou skvělým pomocníkem nafukovací ramínka.